Stal corten – właściwości i zalety

Stal corten to obecnie najpopularniejszy rodzaj stali, która znajduje bardzo duże zastosowanie w ogrodach, przestrzeni publicznej oraz na prywatnych posesjach.

Projektanci krajobrazu często decydują się na użycie cortenu w nowoczesnych przestrzeniach, gdyż konstrukcje bardzo wiele zyskują dzięki jego specyficznym właściwościom. Ponadto ogromną zaletę stali kortenowskej stanowi ekologiczność, która w obecnych czasach diametralnie zyskuje na znaczeniu.

Dawniej surowiec tego typu miał być przede wszystkim wytrzymałym i odpornym na korozję materiałem, który początkowo służył do wytwarzania kontenerów oraz lokomotyw elektrycznych. Obecnie wykorzystywany jest w elewacjach budynków lub w postaci dodatku do aranżacji wnętrz i ogrodów. Corten doskonale podkreśla walory estetyczne, jeśli chodzi zarówno o budownictwo przemysłowe, publiczne jak i prywatne.

Zalety Cortenu

Czym charakteryzuje się stal kortenowska? Słowem, stanowi doskonały materiał o uniwersalnym zastosowaniu i szerokim spektrum cennych właściwości.

Jedną z nich jest podwyższona odporność na warunki atmosferyczne. Surowiec pod wpływem działania deszczu, a także powietrza, wytwarza powłokę przypominająca rdzę. Jednakże osad zdecydowanie różni się od standardowej korozji. Nie jest on oznaką eksploatacji materiału, ale stanowi unikalną warstwę ochronną, która sprawia, że corten nie potrzebuje szczególnych zabiegów pielęgnacyjnych i impregnacji. Nie generuje także dodatkowych kosztów w postaci konieczności regularnego malowania bądź renowacji.

Produkty wykonane ze stali kortenowskej nie wymagają obróbki warstwy powierzchniowej. Stanowi to niewątpliwą zaletę, gdyż wykonane z niej elementy przybierają z czasem rudą barwę, która potrafi wielokrotnie zmieniać swój kolor z biegiem czasu. Sprawia to, że wygląd każdego produktu jest bezsprzecznie unikatowy. W każdym przypadku stanowi ona ciekawy akcent w większości aranżacji ogrodowych.

Dzięki industrialnemu charakterowi corten jest coraz częściej wykorzystywany nie tylko w przemyśle, ale także w architekturze popularnej i sztuce. Innowacyjny charakter metalu komponuje się perfekcyjnie z zielenią w ogrodzie. Ze stali kortenowskej powstają niesamowite projekty rzeźb, ławek, elementów wodnych, donic, palenisk i paneli ściennych.

Corten to obecnie bardzo modny materiał wykorzystywany przez światowej klasy projektantów. Doceniają oni ciepłotę koloru, prostotę w obróbce, łatwość w utrzymaniu i przede wszystkim dużą wytrzymałość. Ponadto niewielka grubość płyty z cortenu umożliwia tworzenie ażurowych konstrukcji do ogrodu, takich jak pergole, elementy oświetlenia, altany i ścianki działowe. Powstają także lampy ze stali kortenowskiej, które generują zjawiskowe efekty wizualne zarówno w dzień, jak i w nocy.

Stal corten – krótka historia

Ale jak w zasadzie powstał corten? W jaki sposób wprowadzono go do powszechnego użytku?

Stal kortenowska posiada bardzo ciekawą historię. Oficjalnie została ona pierwotnie opatentowana przez korporację United States Steel w 1933 r. (co ciekawe, produkcja cortenu na całym świecie nadal odbywa się na licencji United States Steel Corporation). Stany Zjednoczone poszukiwały w tamtym czasie bardziej trwałego materiału, który jednocześnie nie wymagałby zbyt wielkich nakładów w aspekcie konserwacji. Dlaczego? Lata 1929-1933 były okresem wielkiego kryzysu w Stanach Zjednoczonych. Z tego względu państwo starało się poszukiwać uniwersalnych rozwiązań, które ograniczyłyby w jak największym stopniu dodatkowe koszty.

Rozpowszechnienie się stali kortenowskiej

Początkowo Cortenu używano w celu stawiania wielkich konstrukcji, z założenia narażonych na szkodliwe działanie powietrza i warunków atmosferycznych. Jego wyjątkowe właściwości wykorzystywano w celu budowy wytrzymałych mostów New River Gorge Bridge, czy Newburgh Beacon Bridge oraz zbiorników, kominów, masztów i kontenerów.

Z czasem profesjonalni designerzy zaczęli doceniać walory zarówno estetyczne, jak i praktyczne stali kortenowskiej. Coraz częściej w swoich aranżacjach uwzględniali ją projektanci i architekci krajobrazu. Przykładowo, kasetony i panele wykonane z Cortenu znakomicie spisują się w połączeniu z drewnem, betonem, szkłem bądź w różnego rodzaju kompozycjach z zielenią.

W architekturze publicznej po raz pierwszy zastosował ją w 1964 r. znany w Europie Eero Saarinen w aranżacji John Deere World Headquarters w miasteczku Moline w stanie Illinois. Kolejnym projektem stał się natomiast drapacz chmur Time-Life, stworzony przez Wallace Harrison’a. Stal kortenowską zastosowano również przy budowie Barclays Center. Obiekt składa się z prawie 12 tysięcy paneli cortenowych.

Corten przez lata stał się świadkiem wielu różnych wydarzeń historycznych. Przez ten czas przechodził różne modyfikacje dotyczące zastosowania i obróbki. Zmieniały się związane z nim techniki wykorzystania oraz trendy kompozycyjne.

W porównaniu z innymi materiałami daje on niewątpliwe poczucie nowoczesności. Mimo tego, że jest znany praktycznie od wieku, nadal nie stracił swojego industrialnego waloru estetycznego. Niesie ze sobą ogromną gamę różnorodnych zastosowań i możliwości perforacji. Jeśli zdecydujesz się na nową aranżację wnętrza swojego domu, ogrodu lub siedziby firmy – zdecydowanie postaw na corten. Jest to materiał, który doskonale sprawdzi się w każdym środowisku. Skontaktuj się z nami i zainwestuj w przyszłość!

Etapy starzenia stali corten

starzenie-cortenu-Viridi-Space

Zalety stali corten

Wyjątkowo odporna

Stal corten jest wyjątkowo odporna na uszkodzenia oraz akty wandalizmu. Sprawdzi się w przestrzeni miejskiej!

Bardzo wytrzymała

Cortenowska stal nie wymaga konserwacji. Chroni ją powłoka, która powstaje jako warstwa zewnętrzna.

Niepowtarzalny design

Stal corten to niesamowity, wyjątkowy design. Industrialny styl stali cortenowskiej idealnie wkomponuje się w większość przestrzeni.

Wiemy, że jest najlepsza

Wyjątkowa i urokliwa. Taka właśnie jest.
Stal corten to coś, co uczyni każdą przestrzeń
wyjątkową. Ruda i jak intryguje!